מיסים ועסקים בע"מ. רמי אריה, עורך דין ורואה חשבון. דורון טיקוצקי קנטור גוטמן נס עמית גרוס ושות
true

קטגוריות

ביקורת רשות המיסים על עמותות ומלכ"רים וסנקציות

רמי אריה, עו"ד רו"ח  |  16.03.2022

ביקורת רשות המיסים על עמותות ומלכ"רים וסנקציות

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 

רשות המיסים החלה במבצע ביקורת על עמותות ומלכ"רים, כחלק מפעילות נרחבת של רשות המיסים כנגד מעלימי מס והון שחור, בין היתר, גם בעמותות, מלכ"רים וחברות לתועלת הציבור. כדי להימנע מהטלת סנקציות קשות ע"י רשות המיסים, מומלץ לערוך בדיקה מקדימה של מערכות ניהול ספרי החשבונות באותם גופים.

ביום 22.2.2022 פרסמה רשות המיסים הודעה לעיתונות לפיה, "ביקורת ניהול ספרים בעמותות וישיבות בבני ברק וברמת גן, חשפה מקרים של אי רישום תשלומי הורים ותרומות".

מחלקת ביקורת ניהול ספרים בפקיד שומה   תל אביב 5 ערכה לאחרונה מבצע   ביקורת אשר התרכז במוסדות ללא כוונת רווח בערים תל אביב, רמת גן ובני ברק.

במהלך המבצע נערכו ביקורות ב-38 מלכ"רים, ובהם ישיבות מדרשיות, ועמותות. ב-7 מתוך 38 המוסדות נמצא אי רישום הכנסות וכן שתי הפרות של חוק לצמצום השימוש במזומן.  

כך, בביקורת בעמותה בבני ברק המפעילה גן ילדים, נמצא כי תשלומי הורים בצ'קים ובמזומן, בסכום כולל של 72,000 ₪ לא נרשמו בספרים. עוד התגלה כי העמותה נסגרה בסוף שנת 2021 ומנהלה המשיך להפעיל את הגן כעצמאי - עוסק פטור .

כמו כן, במסגרת ביקורת בישיבה בבני ברק נמצאו תרומות בצ'קים והעברות בנקאיות בסכום כולל של 77,400 ₪ שלא הוצאו בגינן קבלות.

בנוסף, בעמותה ברמת גן, מצאו המבקרים 3 צ'קים בסך של 2,055 ₪ כל אחד, אשר נועדו עבור תשלום לצהרונים שלא נרשמו או תועדו.

יש לזכור כי בגין ליקויים בניהול ספרי חשבונות ואי הוצאת קבלות כחוק וליקויים אחרים, עלולה רשות המיסים להטיל סנקציות קשות, לרבות, ביטול אישור רישום העמותה לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה לעניין תרומות, כמו גם ביטול אישור מוסד ציבורי לפי סעיף 9(2) לפקודת מס הכנסה העלול להביא לחיוב במס הכנסה על הכנסות המלכ"ר ולמנוע תמיכות של משרדי ממשלה ורשויות מקומיות במלכ"ר.

לפיכך, אנו ממליצים לערוך בדיקה של מערכות ניהול ספרי החשבונות של עמותות, חברות לתועלת הציבור ומלכ"רים לפי כלל הוראות דיני המס והתקנות שהותקנו על פיהם, כדי להימנע מסנקציות של רשות המיסים עליהם. אנו עומדים לרשותכם לביצוע בדיקה לפי הדין ולמתן חוות דעת והמלצות בעניין.

 

לקריאת ההודעה לעיתונות

בנושא ביקורת ניהול ספרים בעמותות וישיבות – לחץ כאן

 

‹ חזרה